head-page Početna

Program

bina

PROGRAM DEŠAVANJA

Utorak, 20.5.2014.

  • Zbog posledica katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju i čitav region, Vlada Republike Srbije proglasila je trodnevnu žalost.

    Zbog vanredne situacije programi predvidjeni za period 21-23. maja neće biti održani.

     

    Program za petak, 30. maj i subotu, 31. maj 2014, je IZMENJEN, pogledajte u Programu.

Četvrtak, 8.5.2014.

  • 19.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje
    Svečano otvaranje IX Beogradske internacionalne nedelje arhitekture 2014. i otvaranje izložbi:
    Godišnje nagrade za arhitekturu  i Arhitektonski i urbanistički konkursi u periodu maj 2013 – april 2014
    Organizatori: Društvo arhitekata Beograda (DAB) i Udruženje arhitekata Srbije (UAS)
    SIV: Vremenska kapsula
    Autor: Dušan Đorđević
    Prostori javnosti! Arhitektura, urbanizam i intervencije 
    Prema publikaciji izdavačke kuće Gestalten, Nemačka
    Koncept i autori izložbe Jelena Ivanović Vojvodić i Petokraka, Produkcija: BINA
    Učiti na primeru Gazele
    Autor: Hans Nevidal, Austrija
    Iglo: Skulptura za javni prostor
    Autor: Marlena Hauseger, Austrija
    Moderna shvatanja
    Produkcija: Društvo arhitekata Niša
    Fish in Oil
    Muzički program

Petak, 9.5.2014.

  • Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II
    Kucni u drvo, međunarodna konferencija
    Kurator i koordinator: Nataša Zednik, Norveška

  • 16.00 - 16.45

    Ortopraksa, predavanje
    Tuomas Tojvonen i Nene Cuboi, NOW office, Finska

  • 17.00 - 17.45

    Projekti od drveta, predavanje
    Gejr Brendeland, Brendeland & Kristoffersen Arkitekter, Norveška

  • 18.00 - 18.45

    Kada vizije u drvetu susretnu finansijsku realnost, predavanje
    Jesper Halstrem Eriksen, AART architects, Danska

  • 19.00 - 20.00

    Diskusija

  • 19.00 - 21.00

    Kulturni centar Beograda, galerija Podroom, Trg republike 5, suteren
    Prostori javnosti! Arhitektura, urbanizam i intervencije, vođenje kroz izložbu i predstavljanje projekta
    Sofija Borges, kourednik publikacije, Nemačka
    Više je više, predavanje
    Ana Popelka i Georg Poduška, PPAG arhitekti, Austrija

Subota, 10.5.2014.

  • 11.00 - 14.00

    Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
    Urbano baštovanstvo
    Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 11.00 - 12.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 - 14.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 - 16.00

    Pijace, trgovi i parkovi opština Vračar, Palilula i Zvezdara,  radionica
    Horkestar

Nedelja, 11.5.2014.

  • 10.00 - 12.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Ponton JKP Zelenilo Beograd, uzvodno od hotela Jugoslavija
    Veliko ratno ostrvo
    Vodi: JKP Zelenilo Beograd

  • 12.00 - 14.00

    BINA šetnja za srednjoškolce,  Okupljanje: Trg republike, kod Milenijumskog sata
    Ja sam Beograđanin + Izgubljeno – nađeno
    Vode: Dobrivoje Lale Erić, Do.co.mo.mo Srbija i Ivan Marković, District 6

Ponedeljak, 12.5.2014.

  • 10.00 - 14.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
    Virtuelizacija Skandinavskog paviljona
    Vodi: Gordana Radonić

  • 18.00

    Ulična galerija,  Terazije 27, pešački prolaz kod Bezistana, između Trga Nikole Pašića i Nušićeve ulice, otvaranje izložbe
    Teksture moje arhitekture
    Autor: Miloš Komlenić

Utorak, 13.5.2014.

  • 10.00 - 14.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
    Virtuelizacija Skandinavskog paviljona
    Vodi: Gordana Radonić

  • 11.00 - 14.30

    Na opštini Zvezdara,  radionica
    Eko-grafiti
    Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 16.00 - 17.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Radio Beograd, Hilandarska 2, glavni ulaz
    Radio Beograd
    Vodi: Snežana Ristić

Sreda, 14.5.2014.

  • 11.00 - 13.00

    Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd Tikkurila trening centar i Kolor studio,  radionica
    Tikkurila trening: Boje i premazi
    Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 15.00 - 17.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
    Umetničke korekcije grada
    Vodi: Marko Crnobrnja

  • 17.00 - 18.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, razgovor
    Pravo na grad
    Vodi: TKV

  • 18.00 - 20.00

    Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, sala 200, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, tribina
    Javni gradski prostori: Problemi, modeli, perspektive
    Učesnici: Zoran Đukanović, Vanja Panić, Milena Vukmirović, Nada Jadžić i Vesna Gvozdenov
    Moderator: Vladana Putnik, Do.co.mo.mo Srbija

Četvrtak, 15.5.2014.

  • 12.00 - 14.00

    Megatrend univerzitet, Goce Delčeva 8, studentska radionica
    Vodi: Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

Petak, 16.5.2014.

  • 10.00 - 12.00

    Fakultet tehničkih nauka Novi Sad, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad, predavanje
    Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

  • 18.00 - 18.45

    Kulturni centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, prezentacija projekta
    Zašto javni prostor? – prezentacija Evropske nagrade za urbani javni prostor
    Učesnici: David Bravo Bordas, sekretar žirija Nagrade, Španija i Darko Polić, Srbija
    Moderator: Ivan Kucina

  • 19.00 - 19.45

    Ko ima pravo na grad? Grad za sve!, predavanje
    Osamu Okamura, reSite, Republika Češka

  • 20.00 - 20.45

    Ideje saradnje za gradove i pejzaže XXI veka, predavanje
    Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

Subota, 17.5.2014.

  • 11.00 - 19.00

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Ostavljanje, brend, mapa, bicikli: Budući kiosk za ostavljanje bicikala u Beogradu
    Vode: Osamu Okamura, reSite, Republika Češka i Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

  • 13.00 - 16.00

    Ustanova kulture Palilula, Mitropolita Petra 8, radionica
    Horkestar

  • 18.00 - 19.00

    Program u okviru Noći muzeja
    Kulturni centar Beograda, Likovna galerija, Knez Mihailova 6, promocija knjige
    SIV: Palata Saveznog izvršnog veća
    Autor: Dušan Đorđević

  • 18.00 - 22.00

    Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, oslikavanje murala
    Grafiti uživo
    Autor: TKV

Nedelja, 18.5.2014.

  • 10.00 - 12.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Glavni ulaz u Novo groblje, Ruzveltova 50
    Alejama Novog groblja
    Vodi: Violeta Obrenović, JKP Pogrebne usluge

  • 16.00 - 18.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Španska kuća, Braće Krsmanović 2
    Šetnja kroz istoriju Savamale
    Vodi: Simon Marić, Gete gerila

Ponedeljak, 19.5.2014.

  • 19.00

    Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, predavanje
    Pejzaži arhitektonskog obrazovanja: Arhitektura, znanje i egzistencijalna mudrost
    Juhani Pallasmaa, Finska

Utorak, 20.5.2014.

  • 11.00 - 14.30

    Dečji kulturni centar Beograda, Takovska 8, radionica
    Eko-grafiti
    Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 11.00 - 12.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5 , radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 - 14.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

Sreda, 21.5.2014.

  • 11.00 - 13.00

    Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd, Blok 26, Tikkurila trening centar i Kolor studio, radionica
    Tikkurila trening: Boje i premazi
    Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 16.00 - 18.00

    Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
    Urbano baštovanstvo
    Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 18.00 - 19.00

    Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, prezentacija projekata
    Savamala – mnogo mesta za kulturne aktivnosti: Aktivisti, umetnici, političari, Arapi i bageri
    Predstavlja: Nikola Marković, Udruženje građana Urbani inkubator
    Model za Savamalu
    Autori: Maja Popović Vračar i Boba Stanić
    Koautori: Daša Spasojević, Ana Ugrinić, Miloš Kašul Nikolić i Predrag Milić

  • 19.00

    Dečji kulturni centar Beograda, Takovska 8, radionička tribina za srednjoškolce
    Prostori javnosti
    Vodi: PROCES edukativna arhitektura

Četvrtak, 22.5.2014.

  • 11.00 - 12.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00

    Galerija Istorijskog arhiva Beograda, Palmira Toljatija 1, Novi Beograd, otvaranje izložbe
    Arhitektura moderne na javnim objektima u Beogradu, period 1918–1941.
    Autor: Vanja Panić

  • 13.00 - 14.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 16.30

    Kulturni Centar Beograda, galerija Podroom, Trg republike 5, suteren, vođenje kroz izložbu
    Moderna shvatanja
    Produkcija: Društvo arhitekata Niša

  • 17.30 - 18.30

    Kulturni Centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, promocije publikacija
    BELGRADE.Scapes:LAB/BiG Projects
    Izdavač: Centar arhitekture i Incentive Dialogue Network
    Uzbudljivi gradovi: Kreativni menadžment i revitalizacija grada
    Izdavač: Clio

  • 19.00 - 20.00

    Kulturni Centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, predavanje
    Prostor, mesto i atmosfera: Periferna percepcija i emocija u arhitektonskom iskustvu
    Juhani Pallasmaa, Finska

Petak, 23.5.2014.

  • 10.30 - 12.00

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Graditeljke Beograda
    Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić, Centar za arhitekturu Beograd

  • 10.00 - 12.00

    Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, tribina
    Bitka za Beograd: Javni prostori Vračara, Lazarevca, Palilule i Zvezdare – inicijative i realizacije
    Učesnici: Predstavnici gradskih opština, javnih preduzeća i građanskih inicijativa

    Moderatori: Ružica Sarić, Danica Jovović Prodanović i Marija Kovljanić

  • 12.00 - 16.00

    Centar mesne zajednice Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd
    020 za 2020: Amsterdam u Beogradu – Budućnost Novog Beograda, radionica
    Učesnici:
    Holandija: Patricija Bajvut, Miriam Ferejt, Zef Hemel, Herman Zonderland, Gregor van Lit, Gert den
    Bogert, Mila Čubrilo – planeri i projektanti Odeljenja za urbanističko planiranje Amsterdam
    Srbija: Zoran Lazović i Ksenija Lalović – Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Aleksandar Bobić – Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, Mina Petrović – Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Odeljenje za sociologiju, Žaklina Gligorijević – Urbanistički zavod Beograda, Zoran Rubinjoni – Centar za planiranje urbanog razvoja, Mileta Prodanović Fakultet likovnih umetnosti, Jelena Ivanović Vojvodić – Univerzitet Megatrend, Danica Jovović Prodanović – Kulturni centar Beograda
    Moderator: Mirjana Milanović, Holandija

  • 15.45 - 16.00

    Centar mesne zajednice Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd
    Rekonstrukcija bioskopa Fontana, prezentacija izložbe
    Autori: Ksenija Bulatović i Vesna Cagić Milošević

  • 16.30 - 18.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Palata Srbije, Bulevar Mihajla Pupina 2, glavni ulaz
    Palata Saveznog izvršnog veća u Novom Beogradu
    Vode: Biljana Mišić i Slavomir Anđelić

  • 19.00 - 20.00

    Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, predavanje
    Otvoreno planiranje u Amsterdamu
    Zef Hemel, Holandija

Subota, 24.5.2014.

  • 10.00 - 12.00

    Terasa kod bioskopa Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd, besplatni saveti arhitekata
    Akcija prikupljanja pomoći za ugrožene u poplavama! Akcija: Pitajte arhitektu
    Organizatori: CEUS, Inicijativa za arhitekturu

  • 12.00 - 12.30

    Hol bioskopa Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd, predavanje
    Rekonstrukcija bioskopa Fontana
    Ksenija Bulatović i Vesna Cagić Milošević

  • 12.30 - 14.30

    BINA šetnja, Centar mesne zajednice Fontana i Blok 1, Pariske komune 13, Novi Beograd
    Centar mesne zajednice Fontana
    Vode: Marija Martinović i Miodrag Ninić

  • 11.00 - 14.00

    Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
    Urbano baštovanstvo
    Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 13.00 - 16.00

    Pijace, trgovi i parkovi opština Vračar, Palilula i Zvezdara, radionica
    Horkestar

  • 18.00 - 18.30

    Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje
    Razgovor o planiranju sa vodom – aktuelni dogadjaji u Beogradu i holandska iskustva

  • 18.30 - 18.45

    Severni Amsterdam i poredjenje sa Novim Beogradom, predavanje
    Patricija Bajvut, Holandija

  • 18.45 - 19.00

    Slobodna republika Amsterdam,  projekcija filma

  • 19.00 - 19.30

    Otvoreno planiranje u Amsterdamu, predavanje
    Zef Hemel, Holandija

  • 19.30 - 20.00

    Diskusija

  • 20.00 - 20.30

    Postsocijalistički grad, predavanje
    Jus Segal, Holandija

  • 20.30

    Diskusija

Nedelja, 25.5.2014.

  • 14.00 - 15.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Plato ispred ulaza u PC Ušće, Bulevar Mihajla Pupina 4, Novi Beograd
    Novi Beograd: Od plana do stvarnosti
    Vodi: Miodrag Ninić, 360 Beograd

  • 17.00 - 19.00

    BINA šetnja, Okupljanje: ispred zgrade Politika, Makedonska 29
    Urbani džepovi
    Vodi: Vladana Putnik, Distrikt 6

Utorak, 27.5.2014.

  • 11.00 - 14.30

    Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, radionica
    Eko-grafiti
    Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 16.00 - 17.00

    BINA šetnja, Okupljanje: Radio Beograd, Hilandarska 2, glavni ulaz
    Radio Beograd
    Vodi: Snežana Ristić

Sreda, 28.5.2014.

  • 11.00 - 13.00

    Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd, Blok 26, Tikkurila trening centar i Kolor studio, radionica
    Tikkurila trening: Boje i premazi
    Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 13.00

    Galerija Istorijskog arhiva Beograda,
    Palmira Toljatija 1, Novi Beograd
    Arhitektura moderne na javnim objektima u Beogradu, period 1918–1941, otvaranje izložbe

  • 16.00 - 18.00

    Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
    City Signs
    Vodi: Božica Šarić Cvjetković, Britanski savet u Srbiji

  • 19.00

    Galerija O3ONE,  Andrićev venac 12, otvaranje izložbe
    Izložba arhitekture
    Autori: Milenija i Darko Marušić

Četvrtak, 29.5.2014.

  • 11.00 - 13.00

    Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd, Blok 26, Tikkurila trening centar i Kolor studio, radionica
    Tikkurila trening: Boje i premazi
    Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 11.00 - 12.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 - 14.30

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
    Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 18.00 - 20.00

    Kulturni Centar Beograda, Podroom galerija, Trg republike 5, suteren, predavanje
    Mali urbanizam
    Hans Nevidal i Jan Tabor, Austrija

Petak, 30.5.2014.

  • 10.30 - 12.00

    Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
    Graditeljke Beograda
    Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić, Centar za arhitekturu Beograd

  • 17.00 - 17.45

    Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, prezentacija projekata
    Savamala – mnogo mesta za kulturne aktivnosti: Aktivisti, umetnici, političari, Arapi i bageri
    Predstavlja: Nikola Marković, Udruženje građana Urbani inkubator
    Model za Savamalu
    Autori: Maja Popović Vračar i Boba Stanić
    Koautori: Daša Spasojević, Ana Ugrinić, Miloš Kašul Nikolić i Predrag Milić

  • 18.00 - 19.00

    Kulturni centar Beograda, Likovna galerija, Knez Mihailova 6, promocija fotomonografije
    SIV –  Palata Saveznog izvršnog veća,
    Autor: Dušan Đorđević
    Govore: Milan Popadić, Mileta Prodanović, Milorad Glušica i autor

  • 19.15

    Predstavljanje dobitnika Gran Pri 36. Salona arhitekture 2014
    Milan Đurić, Aleksandru Vuja i Milka Gnjato
    Uvodna reč: Ljiljana Miletić Abramović

Subota, 31.5.2014.

  • 16.00 - 17.00

    Trg republike, predstavljanje rezultata radionice
    Horkestar

  • 17.00 - 19.00

    BINA šetnja (vožnja biciklom), 16.30 Okupljanje: Trg republike
    Kritična masa, humanitarna vožnja
    Vodi: Udruženje građana Ulice za bicikliste

Nedelja, 1.6.2014.

  • 14.00

    BINA šetnja (vožnja brodom),
    Okupljanje: Beton hala, Karađorđeva 2 – 4
    Savske obale i ono što ih spaja
    Vode: Marija Martinović i Dobrivoje Lale Erić (Do.co.mo.mo Srbija)

     

     

Zbog ograničenog broja mesta pozivamo zainteresovane da se prijave za šetnje na telefon:
+381 (0) 64 0679117 i radionice na telefon: +381 (0) 64 0714603.

BINA zadržava pravo izmene programa.

Kontakt

Društvo arhitekata Beograda
Kneza Miloša 7a/III
11000 Beograd
T +381 11 2624 858
M +381 64 0679 117
E office@bina.rs

Kontakt:
Biljana Dragović, Katarina Cvetković, asistenti

Kulturni centar Beograda
Knez Mihailova 6/I
11000 Beograd
T +381 11 2621 469
T +381 11 2622 757
F +381 11 2623 853
E aleksandra.estela@kcb.org.rs

Kontakt:
Aleksandra Estela Bjelica Mladenović, kustos